IM PAN Seminars (2013/2014)

TitleChairmenTime place
Monday
Noncommutative GeometryPiotr M. Hajac
Tomasz Maszczyk
10.00-16.00321
Theory of Hilbert Space Linear Operators Petru Cojuhari (AGH)
Jan Janas
Marek Ptak (URol)
10.15-12.00IM PAN Kraków
Dynamical SystemsFeliks Przytycki12.15-13.45106
Computational BiologyRyszard Rudnicki
Jerzy Tiuryn (UW)
14.15-17.00403
Partial Differential EquationsWojciech Zajączkowski
Tomasz Cieślak
16.15-18.00106
Discrete MathematicsAdam Idzik (IPI PAN)17.00-19.00408
Tuesday
Functional AnalysisPaweł Domański
Lech Drewnowski
10.00-12.00budynek WMiI UAM B3-39
Mathematical Methods in Engineering and EconomyEwa Bednarczuk (IBS PAN)
Stefan Rolewicz
Dariusz Zagrodny (UKSW)
11.00-13.00405
Stochastic ProcessesŁukasz Stettner
Szymon Peszat
Jerzy Zabczyk
12.00-14.00106; specjalne sesje seminarium będą się odbywały w godz. 11.30-14.45
Singularity Theory Stanisław Janeczko14.15-16.00MiNI PW sala 311
Functional AnalysisPiotr Mankiewicz
Michał Wojciechowski
15.00-17.30106
Wednesday
Antoni Leon Dawidowicz9.30-11.00IMPAN Kraków, III p.
Analytic Theory of Differential EquationsGrzegorz Łysik
Galina Filipuk (UW)
Sławomir Michalik (UKSW)
10.00-12.00408
Harmonic Analysis and Orthogonal ExpansionsJacek Dziubański (UWr)
Adam Nowak
Krzysztof Stempak (PWr)
Maciej Paluszyński (UWr)
11.15-13.15IM PAN, Wrocław
Algebraic and Categorial Methods in the Theory of Proof and in InformaticsAdam Obtułowicz12.00-14.00408
Geometry and Differential EquationsBronisław Jakubczyk
Paweł Nurowski
Wojciech Kryński
12.00-13.30106
Zofia Adamowicz
Leszek Kołodziejczyk (UW)
Konrad Zdanowski (UKSW)
12.00-14.00MiMUW
Weronika Buczyńska
Jarosław Buczyński
12.15-13.45MIMUW, sala 1780
Differential Geometry - Geometric Methods of PhysicsJanusz Grabowski
Bronisław Jakubczyk
Marek Kuś (CFT PAN)
Paweł Urbański (UW)
14.00-16.00106
Przemysław Wojtaszczyk16.00-18.00105
Piotr M. Hajac18.30-21.00403
Tomasz Adamowicz14.30-16.00403
Thursday
Mathematical Statistics and other Probabilistic ApplicationsMarek Męczarski (SGH)
Piotr Jaworski (UW)
Tomasz Rychlik
10.00-12.00106
Ergodic TheoryTomasz Downarowicz
Zbigniew Kowalski
11.15-13.00PWr, s. 211, bud. C11
BiomathematicsRyszard Rudnicki12.15-14.00Uniwersytet Śląski
ApproximationTheoryAnna Kamont12.15-14.00UGd,Instytut Matematyki.,sala 328
Working Group in Applications of Set TheoryPiotr Koszmider11.00-13.00105
Ryszard Frankiewicz
Bogdan Węglorz
Sławomir Szczepaniak
14.00-16.00IMPAN Wrocław
TopologyJózef Krasinkiewicz
Stanisław Spież
12.15-14.00106
Geometric Function and Mapping TheoryTomasz Adamowicz14.30-16.00MiM UW, ul. Banacha 2, s. 5070
Karol Palka
Piotr Sułkowski
Rafał R. Suszek
16.15-18.00KMMF, ul. Hoża 74, V p.; naprzemiennie z IMPAN, s.403
Friday
Asymptotic StatisticsTadeusz Inglot (PWr)
Teresa Ledwina
9.00-11.00IM PAN Wrocław
IMPANGAPiotr Pragacz
Jarosław Buczyński
10.30-11.30;13.00-14.30403
Number TheoryAndrzej Schinzel11.15-12.45105
Mathematical StatisticsWojciech Niemiro (UMK)
Tomasz Rychlik
12.00-14.00UMK Toruń, WMil, sala SS3, Chopina 12,
Methods of Mathematics of FinanceŁukasz Stettner12.00-14.45106
Gravitation WavesAndrzej Królak
Witold Kondracki
13.30-15.30405
Conversatory of Centre of Applied MathematicsŁukasz Stettner15.00-16.30321
Young Researchers ColloquiumWeronika Buczyńska
Tomasz Cieślak
Piotr Miłoś (MiM UW)
15.00-16.00403
Cryptology seminarZbigniew Jelonek
Janusz Szmidt (WIT)
Aleksander Wittlin
16.15-17.15106
Piotr M. Hajac18.30-21.00403
Saturday
Operator TheoryJarosław Zemánek12.15-17.00106