Workshop in set theory, Będlewo, 14-17.09.2014



Thematic session in set theory at the dmv-ptm joint meeting,

Poznań, 17-20.09.2014






  • Arrival in Będlewo - the evening of Sunday, 14.09.
  • Workshop activities - Monday, Tuesday, 15,16.09.
  • Bus from Będlewo to Poznań - the morning of Wednesday, 17.09.
  • Checking into the hotels in Poznań - the morning of Wednesday, 17.09.
  • Joint DMV-PTM meeting, Set Theory Thematic Session at afternoon sessions - 17,18,19.09
  • Checking out - the morning of Saturday, 20.09.

  • Information concerning Będlewo
  • Information concerning DMV-PTM meeting


  • Everyone is cordially invited to participate in the workshop and the thematic session, or in just one of the two events if you can't come to both.









  • The following mathematicians confirmed their lectures at the thematic session:


    • Joan Bagaria (ICREA, Barcelona)
    • Tomek Bartoszynski (NSF)
    • Alexander Block (Hamburg)
    • Piotr Borodulin-Nadzieja (Wrocław)
    • Joerg Brendle (Kobe) TBC
    • David Chodounsky (AV CR Prague)
    • Sy Friedman (KGRC Vienna)
    • Stefan Geschke (Hamburg)
    • Peter Koepke (Bonn)
    • Giorgio Laguzzi (Hamburg)
    • Aleksandra Kwiatkowska (UCLA)
    • Maciej Malicki (SGH, Warsaw)
    • Heike Mildenberger (Freiburg)
    • Lionel Nguyen Van The (Marseille)
    • Janusz Pawlikowski (Wrocław)
    • Philipp Schlicht (Bonn)
    • Wojciech Stadnicki (Wrocław)
    • Philip Welch (Bristol)
    • Piotr Zakrzewski (Warsaw)
    • Jindra Zapletal (Gainesville, AV CR Prague)


    Detailed program of the Thematic Session in Poznan

    MAIN SPEAKERS:
    • LEV BUKOVSKY (KOŠICE)
    • MARTON ELEKES (RENYI INSTITUTE)
    • MARTIN GOLDSTERN (TU VIENNA)


    Confirmed workshop participants so far:


    1. Joan Bagaria (ICREA, Barcelona)
    2. Tomek Bartoszynski (NSF)
    3. Wojciech Bielas (U of Silesia, Katowice)
    4. Alexander Block (Hamburg)
    5. Piotr Borodulin-Nadzieja (Wrocław)
    6. Joerg Brendle (Kobe) TBC
    7. Lev Bukovsky (Košice)
    8. Jonathan Cancino-Manríquez (UNAM-UMSNH, Morelia)
    9. David Chodounsky (AV CR Prague)
    10. Michal Dečo (Košice)
    11. Michal Doucha (IM PAN, Warsaw)
    12. Marton Elekes (Renyi Institute)
    13. Rafał Filipów (Gdańsk)
    14. Stefan Geschke (Hamburg)
    15. Martin Goldstern (TU Vienna)
    16. Osvaldo Guzman (UNAM, Ciudad de Mexico)
    17. Aleksander Iwanow (Wrocław)
    18. Yurii Khomskii (KGRC Vienna)
    19. Peter Koepke (Bonn)
    20. Michał Korch (Warsaw)
    21. Piotr Koszmider (IM PAN, Warsaw)
    22. Adam Kwela (IM PAN, Warsaw)
    23. Aleksandra Kwiatkowska (UCLA)
    24. Giorgio Laguzzi (Hamburg)
    25. Maciej Malicki (SGH, Warsaw)
    26. Heike Mildenberger (Freiburg)
    27. Lionel Nguyen Van The (Marseille)
    28. Janusz Pawlikowski (Wrocław)
    29. José de Jesús Pelayo Gómez (UNAM, Ciudad de Mexico)
    30. Grzegorz Plebanek (Wrocław)
    31. Szymon Plewik (U of Silesia, Katowice)
    32. Łukasz Przontka (U of Silesia, Katowice)
    33. Philipp Schlicht (Bonn)
    34. Wojciech Stadnicki (Wrocław)
    35. Jarosław Swaczyna (TU Łódź)
    36. Marian Turzański (UKSW, Warsaw)
    37. Jacek Tryba (Gdańsk)
    38. Sandra Uhlenbrock (Munster)
    39. Zoltan Vidnyanszky (Budapest)
    40. Tomasz Weiss (UKSW, Warsaw)
    41. Philip Welch (Bristol)
    42. Bogdan Węglorz (UKSW, Warsaw)
    43. Piotr Zakrzewski (Warsaw)
    44. Jindra Zapletal (Gainesville, AV CR Prague)