Programme
-
22May09:00 - 10:00
Bogdan Lisiak SJ (Kraków), Adam Adamandy Kochański i jego matematyka.
10:15 - 11:15Lech Maligranda (Luleå), 125 rocznica urodzin Stefana Banacha i Torstena Carlemana.
11:45 - 12:30Galina Sinkiewicz (Petersburg), Wczesny etap rozwoju - historia matheseos - historiografia historii matematyki.
15:00 - 15:45Jan Koroński (Kraków), Alojzy Jan Stodółkiewicz (1856-1934) i jego działalność naukowa.
16:15 - 17:15Zdzisław Pogoda (Kraków), O pewnej pracy Bettiego.
-
23May09:00 - 09:45
Walerian Piotrowski (Warszawa), Matematyka w warszawskich czasopismach dla nauczycieli z lat 1906-1915.
10:00 - 10:45Karolina Karpińska (Mława), Program Merański z matematyki w Toruniu w latach 1905-1911.
11:15 - 12:00Witold Więsław (Wrocław), Wrocławska matura z 1868 roku w gimnazjum św. Elżbiety.
15:00 - 15:45Ryszard Miszczyński (Częstochowa), Stanisława Leśniewskiego uogólnianie klasycznego rachunku zdań.
16:00 - 16:45Danuta Ciesielska (Kraków), Stanisława Nikodym z domu Liliental – w 120 rocznię urodzin.
17:00 - 17:30Izabeli Jóźwik (Łódź), Małgorzata Terepeta (Łódź), Prace Stefana Kempistego z teorii całki.
-
24May09:00 - 09:45
Witold Więsław (Wrocław), Academia Vilnensis Societatis Jesu, Academia Cracoviensis – wykłady matematyki w XVIII wieku – porównanie.
10:00 - 10:45Roman Murawski (Poznań), Obraz matematyki i logiki w polskich encyklopediach powszechnych okresu międzywojennego.
11:00 - 11:45Arkadiusz Orłowski (Warszawa), Niepublikowane wyniki Mariana Rejewskiego z teorii liczb.
12:00 - 13:00Bogumiła Klemp-Dyczek, Początki matematyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu po II wojnie.
15:00 - 15:45Karolina Karpińska (Mława), Karl Weierstrass jako nauczyciel w drodze do kariery akademickiej.
16:00 - 17:00Lech Maligranda (Luleå), Andrzej Alexiewicz (1917-1995) - w setną rocznicę urodzin.
-
25May09:00 - 09:45
Władysław Wilczyński (Łódź), Polskie osiągnięcia dotyczące klasyfikacji Baire'a.
10:00 - 10:45Zdzisław Pogoda (Kraków), Setna rocznica pierwszej pracy z kosmologii (Einstein 1917).
11:15 - 11:45Piotr Błaszczyk (Kraków), Wprowadzenie do analizy niestandardowej.
12:00 - 12:30Piotr Błaszczyk (Kraków), O rozdziale VIII 'Introductio in Analysin Infinitorum' Leonarda Eulera.
15:00 - 15:45Galina Sinkiewicz (Petersburg), Historia metody ciągów zbieżnych czyli metody odcinków włożonych.
16:00 - 16:45Jan Koroński (Kraków), Stanisław Kępiński (1867-1908) i jego działalność naukowa.
17:00 - 17:45Jarosław Prytuła (Lwów), Arnold Leon Freilich (1884-1941?)- lwowski nauczyciel.
-
26May09:00 - 09:45
Jan Strelcyn (Paryż), Całkowania funkcyj algebraicznych i przestępnych w doktoracie Ludwika Birkenmajera (1879) i w petersburskich pracach Jana Ptaszyckiego (1881, 1888). Cz. I.
10:00 - 10:45Jan Strelcyn (Paryż), Całkowania funkcyj algebraicznych i przestępnych w doktoracie Ludwika Birkenmajera (1879) i w petersburskich pracach Jana Ptaszyckiego (1881, 1888). Cz. II.
11:00 - 11:45Dyskusja o dalszych planach i XXXII Konferencji z Historii Matematyki. Zakończenie konferencji.