Activities in 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005


Activities in 2005

Fourth GAMM-Seminar on Microstructures

14 - 15 January, Będlewo

H.-D. Alber (Darmstadt), W. Zajączkowski (Warsaw)

Fifth Katowice - Debrecen Winter Seminar on Functional Equations and Inequalities

2 - 5 February, Będlewo

R. Ger (Katowice)

MAT-TRIAD 2005 - three days full of matrices

Workshop, 3 - 5 March, Będlewo

Jan Hauke, Augustyn Markiewicz (chair), Tomasz Szulc, Waldemar Wołyński (Poznań)

Moduli Spaces

School, 25 April - 1 May, Warszawa

A. Langer, P. Pragacz (Warszawa), H. Tutaj-Gasińska (Kraków)

Spring School of Dynamical Systems

28 April - 1 May, Będlewo

M. Rams (Warszawa)

7-th Conference on Geometry and Topology of Manifolds
The Mathematical Legacy of Charles Ehresmann

8 - 15 May, Będlewo

Jan Kubarski (Łódź), Jean Pradines (Toulouse), Tomasz Rybicki (Cracow), Robert Wolak (Cracow)

Spring School on Noncommutative Geometry

23 - 28 May, Warszawa

Tomasz Maszczyk (Warsaw, Poland), Georgiy Sharygin (Moscow, Russia)

Mathematical Models and Methods
in Biology and Medicine

Conference, 29 May - 3 June, Będlewo

M. Kimmel (USA), Z. Peradzyński (Poland), V. Volpert (France)

Groups and Group Rings XI

Conference, 4 - 11 June, Będlewo

C. Bagiński (Białystok), E. Jespers (Brussels), W. Kimmerlee (Stuttgart), J. Krempa (Warsaw), Z. Marciniak (Warsaw), O. Macedońska (Gliwice)

International Conference in Dynamical Systems
in memory of Wiesław Szlenk

6 - 11 June, Warszawa

Feliks Przytycki (Warsaw), John Franks (Evanston), Yakov Sinai (Princeton), Michał Misiurewicz (Indianapolis)

Foliations 2005

Conference, 12 - 24 June, Łódź

S. Hurder (Chicago), R. Langevin (Dijon), T. Tsuboi (Tokyo), P. Walczak, M. Czarnecki (Łódź)

Hash Functions

Conference, 23 - 24 June, Kraków

S. Dziembowski, J. Gawinecki, M. Misztal, A. Wittlin

International Conference and Workshops on Geometric Topology
honoring Karol Borsuk's life and work on the 100th anniversary of his birth

3 - 10 July, Będlewo

Robert J. Daverman, Jerzy Dydak, Tadeusz Januszkiewicz, Krystyna Kuperberg, Sławomir Nowak, Stanisław Spież, Henryk Toruńczyk (chairman)

Spectral Analysis of Difference and Differential Operators

Research group, 6 - 15 July, Warszawa

J. Janas (Kraków), S. Naboko (St. Petersburg)

Analysis and Descriptive Set Theory

Workshop, 24 - 31 July, Będlewo

Jacek Cichoń, Michał Morayne (Wrocław), Udayan B. Darji (Louisville), Sławomir Solecki (Urbana)

Jim Dugundji Memorial Conference
Fixed Point Theory and its Applications

1 - 5 August, Będlewo

Bogdan Bojarski, Tadeusz Dobrowolski, Gilles Gauthier, Andrzej Granas

Lvov Mathematical School in the Period 1915-45
as Seen Today

Seminar, 8 - 15 August, Będlewo

B. Bojarski (Warszawa), J. Ławrynowicz (Łódź), Ya. G. Prytula (Lviv)

8th Workshop
Non-Commutative Harmonic Analysis
with Applications to Probability

28 August - 3 September, Będlewo

M. Bożejko (Wrocław)

Self-similar Solutions in Nonlinear PDE's

Conference, 4 - 9 September, Będlewo

Piotr Biler (Wrocław), Marco Cannone, Jean Dolbeault (Paris), Grzegorz Karch (Wrocław), Philippe Laurençcot (Toulouse)

10th International Conference
on Functional Equations and Inequalities

10 - 16 September, Będlewo

Dobiesław Brydak, Janusz Brzdęk, Jacek Chmieliński, Bogdan Choczewski (Cracow), Roman Ger (Katowice)

Computational Stochastic Differential Equations

Workshop, 19 - 24 September, Będlewo

Des Higham, Thomas Müller-Gronbach, Klaus Ritter, Anders Szepessy

Differential Geometry

Conference, 26 - 30 September, Będlewo

Thomas Friedrich (Berlin), Barbara Opozda (Cracow), Udo Simon, Martin Wiehe (Berlin)

Third German-Polish Conference on Optimization
- Methods and Applications

10 - 13 November, Będlewo

Andrzej Cegielski (Zielona Góra), Armin Hoffmann (Ilmenau)

Extrinsic Conformal Geometry

Research group, 14 - 19 November, Warszawa

Paweł Walczak (Łódź), Remi Langevin (Dijon)

Geometry of Lie and Jacobi algebroids

Research group, 23 - 30 November, Warszawa

Janusz Grabowski (Warszawa)

C0-semigroups and numerical ranges

Research group, 8 - 12 December, Warszawa

Jaroslav Zemánek (Warszawa)

Activities in 2004

C*-algebras and Ellipticity

Conference, 23 - 28 February, Będlewo

(Geometric Analysis Research Training Network)

B. Bojarski, G. Łysik, A. Weber (Warszawa)

Conference on Geometric Group Theory

18 - 24 April, Będlewo

Werner Ballmann, Mladen Bestvina, Brian Bowditch, Tadeusz Januszkiewicz, Pierre Pansu, Zlil Sela, Jacek Świątkowski

Operator Theory

Workshop, 19 April - 3 May, Warszawa

M. Mbekhta (Lille), Yu. Tomilov (Toruń), J. Zemánek (Warszawa)

European Mathematics in the Last Centuries

Conference, 26 April - 2 May, Będlewo

W. Więsław (Wrocław)

Latest Progress in the Theory of Multifunctions

Workshop, 2 - 8 May, Będlewo

A. Fryszkowski (Warszawa), S. Plaskacz (Toruń), T. Rzeżuchowski (Warszawa)

Geometry of Distributions and Control Systems

Research group, 10 - 22 May, Warszawa

J.-P. Gauthier (Dijon), B. Jakubczyk, P. Mormul (Warszawa)

VIII-th Conference on Probability

17 - 21 May, Będlewo

A. Plucińska, Ł. Stettner (Warszawa)
(supported by the Banach Center)

Ordered Statistical Data: Approximations, Bounds and Characterizations

Conference, 24 - 28 May, Warszawa

K. Danielak, A. Dembińska, T. Rychlik, J. Wesołowski (Warszawa)

Forum of Differential Equations

Conference, 7 - 11 June, Będlewo

T. Dłotko (Katowice)

Modern Computational Methods in Applied Mathematics

Conference, 14 - 19 June, Będlewo

M. Dryja, T. Regińska, H. Woźniakowski (Warszawa)

International Workshop on Intelligent Statistical Quality Control

14 - 16 June, Warszawa

P. Grzegorzewski (Warszawa)

25th QP Conference Quantum Probability and Related Topics

21 - 26 June, Będlewo

M. Bożejko (Wrocław)

WARTACRYPT 2004

Conference, 1 - 3 July, Będlewo

J. Jaworski (Poznań), M. Kula (Katowice), M. Kutyłowski (Wrocław)

Symplectic Topology

Mini-school, 1 - 3 July, Warszawa

B. Hajduk (Wrocław), J. Kędra (Szczecin), A. Tralle (Olsztyn), L. Polterovich (Tel Aviv)

Symplectic Topology

(satellite conference of ECM)

Conference, 3 - 10 July, Stare Jabłonki

B. Hajduk (Wrocław), J. Kędra (Szczecin), A. Tralle (Olsztyn), L. Polterovich (Tel Aviv)

Operator Theory and its Applications in Mathematical Physics OTAMP 2004

Conference, 6 - 11 July, Będlewo

(satellite conference of ECM)

J. Janas (Kraków), P. Kurasov (Lund), A. Laptev (Stockholm), S. Naboko (St. Petersburg), G. Stolz (Birmingham)

Program of the conference

Analysis on Metric Measure Spaces

Conference, 15 - 23 July, Będlewo

B. Bojarski, P. Hajłasz, G. Łysik (Warszawa), O. Martio (Helsinki)

Applied Quaternionic and Finslerian Structures

Seminar, 8 - 15 August, Będlewo

Roman Stanisław Ingarden (Toruń), Ralitza K. Kovacheva (Sofia), Laszlo Kozma (Debrecen), Julian Ławrynowicz (Łódź), Stefano Marchiafava (Roma), Lajos Tamássy (Debrecen)

13th International Workshop on Matrices and Statistics

18 - 21 August, Będlewo

J. Hauke, A. Markiewicz, T. Szulc, W. Wołyński (Poznań)

XIX-th International Workshop on Differential Geometric Methods in Theoretical Mechanics

22 - 29 August, Będlewo

J. Grabowski, P. Urbański (Warszawa)

Optimal Control of Ordinary Differential Equations

Workshop, 30 August - 3 September, Warszawa

(Centre of Excellence)

A. L. Dontchev (Ann Arbor), K. Malanowski (Warszawa)

Polish-Japanese Singularity Theory Working Days
“Geometric Singularity Theory”

30 August - 7 September, Będlewo

T. Fukuda, H. Hironaka, S. Ishikawa, S. Izumiya, S. Janeczko, T. Mostowski, W. Pawłucki, Z. Szafraniec, K. Yamaguchi

Game Theory and Mathematical Economics

Conference, 6 - 10 September, Warszawa

A. Wieczorek (Warszawa)

Approximation and Probability

Conference, 20 - 24 September, Będlewo

T. Bojdecki, T. Figiel, A. Kamont, S. Kwapień, J. Zabczyk

Russian-Polish School-Seminar

6 - 9 October, Będlewo

Ł. Stettner (Warszawa)

Differential Equations in the Geometry of Submanifolds and in Mathematical Physics

Research group, 8 - 20 November, Warszawa

Yu. Aminov (Kharkov)

Activities in 2003

Third Katowice - Debrecen Winter Seminar on Functional Equations and Inequalities

29 January - 1 February, Będlewo

(supported by the Banach Center)

R. Ger (Katowice)

Affine Jacobi Structures and Jacobi Algebroids

17 - 23 February, Warszawa

J. Grabowski, P. Urbański (Warszawa)

6th Workshop on Finite Model Theory

30 March - 5 April, Będlewo

(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

M. Krynicki, M. Mostowski, J. Tyszkiewicz (Warszawa)

Spaces of Analytic and Smooth Functions

Conference, 6 - 12 April, Będlewo

P. Domański (Poznań), A. Pełczyński (Warszawa), D. Vogt (Wuppertal)

Cryptology - fundamentals and frontiers

Workshop, 28 April - 3 May, Będlewo

(Centre of Excellence)

A. Wittlin (Warszawa)

Topological Algebras, their Applications and Related Topics

Conference, 11 - 17 May, Będlewo

H. Garth Dales (Leeds), K. Jarosz (Edwardsville), A. Sołtysiak (Poznań)

Computational Number Theory and Cryptography in Honour of the 60th Birthday of Professor Hugh C. Williams

Workshop, 12 - 14 May, Warszawa

(Centre of Excellence)

W. Narkiewicz (Chairman), K. Alster, J. Browkin, M. Kula, K. Matusiewicz, A. Paszkiewicz, S. Spież, J. Urbanowicz

Characterizations and Bounds for Ordered Statistical Data

Research group, 12 - 17 May, Warszawa

(Centre of Excellence) T. Rychlik (Toruń), J. Wesołowski (Warszawa)

Schubert Varieties

Mini-school, 17 - 23 May, Warszawa

P. Pragacz, A. Weber (Warszawa)

Applied Probability and Advanced Communication Networks

Workshop, 26 - 30 May, Będlewo

(Centre of Excellence)
(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

T. Rolski, R. Szekli (Wrocław)

Geometry in Nonlinear Control

Workshop, 16 - 20 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

J.-P. Gauthier (Dijon), B. Jakubczyk (Warszawa), W. Respondek (Rouen), H. J. Sussmann (New Brunswick), M. Zeitz (Stuttgart)

Topological and Variational Methods in Nonlinear Analysis - TVMNA 2003

Conference, 23 - 28 June, Będlewo

Z. Dzedzej (Gdańsk), M. Izydorek (Gdańsk), W. Marzantowicz (Poznań), S. Rybicki (Toruń)

Selected Topics in Ring Theory

Research group, 22 - 28 June, Warszawa

E. Puczyłowski (Warszawa)

Conformal Geometry, Discrete Groups and Surfaces

Conference, 29 June - 5 July, Będlewo

(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

E. Bujalance (Madrid), G. Gromadzki (Gdańsk)

Knots in Poland 2003

Mini-semester, 7 - 14 July, Warszawa; 14 - 28 July, Będlewo

(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences) J. Kania-Bartoszyńska (Idaho), J. H. Przytycki (Washington), P. Traczyk (Warszawa), V. Turaev (Strasbourg), B. Wajnryb (Haifa)

The Władysław Orlicz Centenary Conference
and
Function Spaces VII

Conference, 21 - 25 July, Poznań

(supported by the Banach Center
and by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

Z. Palka (Poznań), B. Bojarski (Warszawa), S. Janeczko (Warszawa), L. Skrzypczak (Poznań)

Spectral Analysis of Differential and Difference Operators

Research group, 30 July - 15 August, Warszawa

J. Dombrowski (Dayton), J. Janas (Kraków), S. Naboko (St. Petersburg)

Generalized Cauchy-Riemann Structures, Complex Approximation, and Surface Properties of Crystals

Seminar, 10 - 17 August, Będlewo

Fray de Landa Castillo Alvarado (México, D.F.), Ralitza K. Kovacheva (Sofia), Julian Ławrynowicz (Łódź), Enrique Ramirez de Arellano (México, D.F.), Luis Manuel Tovar Sanchez  (México, D.F.), Leszek Wojtczak (Łódź)

Noncommutative Geometry and Quantum Groups

Research group, 17 - 23 August, Warszawa

Piotr M. Hajac, Rainer Matthes

A Midsummer Day's Workshop

20 August, Warszawa

T. Brzeziński, P. M. Hajac, T. Maszczyk, R. Matthes, W. Pusz, P. M. Sołtan, P. Stachura, S. L. Woronowicz, B. Zieliński

Statistical Inference in Linear Models - STATLIN '03

Conference, 21 - 27 August, Będlewo

(Centre of Excellence)
(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

J. Bojarski, A. Szelecka, R. Zmyślony, S. Zontek (Zielona Góra)

Regularity and other Qualitative Aspects of the Navier-Stokes Equations

Conference, 31 August - 6 September, Będlewo

P. Mucha (Warszawa), P. Penel, M. Wiegner (Aachen), W. Zajączkowski (Warszawa)

Mathematics of Gravitation II

Workshop, 1 - 9 September, Warszawa

(Financially supported by Foundation for Polish-German Collaboration
from funds of Federal Republic of Germany
Mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit
aus Mitteln der Bundesrepublik Deutschland)

P. Astone (Roma), P. Bizoń (Kraków), P. Jaranowski (Białystok), W. Kondracki (Warszawa), A. Krasiński (Warszawa), A. Królak (Warszawa}, E. Malec (Kraków), G. Schäfer (Jena)

Proceedings

Nonlocal Elliptic and Parabolic Problems

Conference, 9 - 13 September, Będlewo

(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

P. Biler, G. Karch, T. Nadzieja, A. Raczyński (Wrocław)

Homotopy Groups and Fixed Point Theory

Research group, 20 - 30 September, Warszawa

M. Golasiński (Toruń)

PDEs, Submanifolds and Affine Differential Geometry

Conference, 22 - 28 September, Będlewo

(supported by the Committee on Mathematics of Polish Academy of Sciences)

B. Opozda (Kraków), U. Simon, M. Wiehe (Berlin)

Differential Equations in Biology and Medicine

Workshop, 29 September - 3 October, Będlewo

(Centre of Excellence)

R. Rudnicki (chairman), T. Kulpa, K. Pichór, M. Tyran-Kamińska (Katowice)

Analysis of Random Markets: Products and Prices

Workshop, 15 - 19 October, Warszawa

(Centre of Excellence)

Ł. Stettner (Warszawa)

Singularity Theory and its Applications

Conference, 16 - 21 October, Będlewo

(Centre of Excellence)

W. Domitrz, S. Janeczko, T. Mostowski (Warszawa)

Activities in 2002

Approximation Theory

Research group, 25 - 29 January, Warszawa

W. Pleśniak (Kraków)

Global and Local Positivity of Line Bundles

School, 17 - 23 March, Będlewo

T. Szemberg (Kraków)

Nonlinear Control Theory

Research group, 2 - 12 April, Warszawa

B. Jakubczyk (Warszawa)

On the Border of Geometry and Topology

Conference, 8 - 14 April, Będlewo

T.Grundhöfer (Würzburg), H. Hähl  (Stuttgart), R. Löwen (Braunschweig), M. Moszyńska (Warszawa), H. Salzmann (Tübingen)

Characteristic Classes of Singular Varieties

Mini-school, 22 - 28 April, Warszawa

P. Pragacz (Warszawa)

Bounds and Characterizations for Ordered Statistical Data

Research group, 6 - 11 May, Warszawa

T. Rychlik (Toruń), J. Wesołowski (Warszawa)

Operator Theory and its Applications in Mathematical Physics

Conference, 11 - 18 May, Będlewo

S. Albeverio, W. van Assche, J. Janas, W. Karwowski, P. Kurasov, S. Naboko, K. Stollmann, G. Stolz

Stratifications on Moduli Spaces

Mini-school, 13 - 18 May, Warszawa

G. Banaszak (Poznań), P. Pragacz (Warszawa)

Holomorphic Iteration, Non-uniform Hyperbolicity

Workshop, 22 - 25 May, Warszawa

J. Graczyk, F. Przytycki, M. Rams

VII-th Conference on Probability

20 - 25 May, Będlewo

A. Plucińska, Ł. Stettner (Warszawa)
(supported by the Banach Center)

Ring Theory

Research group, 1 - 7 June, Warszawa

E. Puczyłowski (Warszawa)

Stochastic Control and its Applications

Conference, 3 - 8 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

Ł. Stettner, J. Zabczyk (Warszawa)

Selected Topics in Mathematics of Finance

Research group, 9 - 12 June, Warszawa

(Centre of Excellence)

Ł. Stettner

III Forum of Differential Equations

10 - 14 June, Będlewo

W. Zajączkowski (Warszawa)
(supported by the Banach Center)

Geometry and Topology of Caustics
CAUSTICS'02

Symposium, 17 - 29 June, Warszawa

(Centre of Excellence)

J. W. Bruce (Liverpool), Yu. Chekanov (Moscow), S. Izumiya (Sapporo),
S. Janeczko (Warsaw), R. Ribotta (Orsay), M. Roberts (Warwick),
D. Siersma (Utrecht), J.-C. Sikorav (Toulouse), V. Zakalyukin (Moscow)
Advisory committee: V. I. Arnol'd (Moscow), M. Berry (Bristol), S. Łojasiewicz (Kraków), V. Vassiliev (Moscow)

School on Population Dynamics

17 - 21 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

O. Arino, O. Diekmann, M. Kimmel, A. Lasota - President, M. C. Mackey, P. K. Maini, F. Przytycki, R. Rudnicki, Z. Taib

Mathematical Modelling of Population Dynamics

Conference, 24 - 28 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

O. Arino, O. Diekmann, M. Kimmel, A. Lasota - President, M. C. Mackey, P. K. Maini, F. Przytycki, R. Rudnicki, Z. Taib

Partial Differential Equations

Research group, 24 - 27 June, Warszawa

W. Zajączkowski (Warszawa)

Optimal Stopping and Stochastic Games

Workshop, 1 - 7 July, Będlewo

(Centre of Excellence)

Z. Porosiński (Wrocław), Ł. Stettner (Warszawa), K. Szajowski (Wrocław)

The Second German-Polish Workshop on Cryptography

29 July - 2 August, Będlewo

(Centre of Excellence)

J. Browkin, A. Wittlin, R. Nessel

Spectral Analysis of Difference and Differential Operators

Research group, 4 - 17 August, Warszawa

J. Janas, S. Naboko

Ideas of Albert Abraham Michelson in Mathematical Physics

Conference, 4 - 11 August, Będlewo

J. Ławrynowicz (Łódź), Y. Ne'eman (Tel Aviv), R. D. Peccei (Los Angeles), J. Rembieliński (Łódź), I. Strzałkowski (Warszawa), J. Szudy (Toruń), M. Turner (Chicago), E. Witten (Princeton), L. Wojtczak (Łódź)

(supported by the Banach Center)

XIII Conference on Analytic Functions

11 - 18 August, Będlewo

Z. Jakubowski (Łódź), J. Krzyż (Lublin), J. Ławrynowicz (Łódź), O. Martio (Helsinki), D. Partyka (Lublin), F. Przytycki (Warszawa), J. Siciak (Kraków), J. Stankiewicz (Rzeszów), P. Tamrazov (Kyiv)

Mathematical Control Theory

School, 2 - 14 September, Będlewo;
15 - 20 September, Warszawa

(Centre of Excellence)

A. Agrachev (Trieste and Moscow), B. Bonnard (Dijon), B. Jakubczyk (Warszawa)

Polish-Japanese Singularity Theory Working Days

3 - 10 September, Będlewo

T. Fukuda, H. Hironaka, G. Ishikawa, S. Izumiya, S. Janeczko, S. Łojasiewicz, T. Mostowski, K. Yamaguchi

Soft Methods in Probability and Statistics

9 - 11 September, Warszawa

O. Hryniewicz, P. Grzegorzewski (Warszawa)
(not in the official program of the Banach Center)

Geometry

Conference, 16 - 21 September, Będlewo

T. Friedrich (Humboldt Universität Berlin), B. Hajduk (Wrocław University), T. Januszkiewicz (Wrocław University)

Conference on Functional Analysis in honour of Professor A. Pełczyński

22 - 29 September, Będlewo

T. Figiel (Gdańsk), N. J. Nielsen (Odense), S. J. Szarek (Paris), N. Tomczak-Jaegermann (Edmonton), M. Wojciechowski (Warszawa), P. Wojtaszczyk (Warszawa) - chairman, W. Wojtyński (Warszawa)

Navier-Stokes Motions in Complex Domains

Workshop, 28 September - 1 October, Warszawa

(Centre of Excellence)

W. Zajączkowski, M. Niezgódka (Warszawa)

Topics in Dimension Theory and Topology of Manifolds

Research group, 8 - 12 October, Warszawa

S. Nowak, S. Spież, H. Toruńczyk (Warszawa)

Complex Processes: Modelling, Simulation and Optimization

Workshop, 18 - 20 October, Będlewo

M. Niezgódka (Warszawa), H. G. Bock (Heidelberg)

ANR's, Shape Theory and Applications

Research group, 18 - 23 November, Warszawa

S. Nowak, S. Spież, H. Toruńczyk (Warszawa)

Topics in Dimension Theory and Topology of Manifolds, II

Research group, 9 - 14 December, Warszawa

S. Nowak, S. Spież, H. Toruńczyk (Warszawa)

Probabilistic Problems in Atmospheric and Water Sciences

Mini-workshop, 16 - 18 December, Będlewo

(Centre of Excellence)

K. Haman, J. Zabczyk, B. Jakubiak, D. Stojda (Warszawa)

Activities in 2001

Infinite-dimensional Conley Index and Applications

Research group, 2 - 12 April, Warsaw

K. Gęba, M. Izydorek (Gdańsk), K. Rybakowski (Rostock)

Control and Stabilization of Dynamical Systems

Research group, 17 April - 2 May, Warsaw

A. M. Kovalev (Donetsk)

Information Theory Days

Workshop, 23 - 29 April, Warsaw

(Centre of Excellence)

Applications of Information Theory
in Biology, Finance and Physics

Conference, 21 - 26 May, Warsaw

(Centre of Excellence)

M. Broom (Sussex), I. Csiszar (Budapest), D. Petz (Budapest), Zh. Reznikova (Novosibirsk), B. Ryabko (Novosibirsk), D. Samperi (New York), L. Stettner (Warsaw), F. Topsøe (Copenhagen), I. Vajda (Prague)

Alfred Tarski Centenary Conference

Conference, 28 May - 1 June, Warsaw

Z. Adamowicz, A. Grzegorczyk, D. Niwiński, E. Orłowska, K. Pióro, A. Romanowska (Warsaw), J. Woleński (Kraków)

Differential Galois Theory

Workshop, 28 May - 1 June, Będlewo

T. Crespo (Barcelona), Z. Hajto (Kraków)

Workshop on Mathematics of Finance

4 - 10 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

Ł. Stettner, J. Zabczyk (Warsaw)

Workshop on
Canonical and Quantum Gravity III
and
Ted Newman's 70th birthday

7 - 19 June, Warsaw

J. Jezierski, J. Kijowski, J. Lewandowski (Warsaw)

The First German-Polish Workshop on Cryptography

11 - 15 June, Będlewo

(Centre of Excellence)

T. Lange, A. Weng, A. Wittlin, R. Nessel

Topological Methods in Nonlinear Analysis

Conference, 18 - 23 June, Będlewo

K. Gęba (Gdańsk), J. Jezierski (Warsaw), W. Marzantowicz (Poznań)

I Zjazd Polonii Matematycznej

28 - 30 czerwca 2001, Będlewo

B. Bojarski, Ł. Stettner (Warszawa)

Evolution Equations:
Propagation Phenomena, Global Existence, Influence of Nonlinearities

Workshop, 1 - 6 July, Warsaw

R. Picard (Dresden), M. Reissig (Freiberg), W. Zajączkowski (Warsaw)

Summer School on Mathematics of Finance

2 - 10 July, Będlewo

(Centre of Excellence)

K. Krzyżewski, M. Rutkowski, Ł. Stettner (Warsaw), A. Weron (Wrocław), J. Zabczyk (Warsaw)

Workshop on the SkoRokhod Problem

16 - 21 July, Będlewo

P. Dupuis (Brown Univ.), A. Jakubowski, A. Rozkosz - secretary, L. Słomiński (Toruń)

Topology and Geometry of 3- and 4-manifolds

Summer school, 22 - 27 July, Warsaw

B. Bojarski (Warsaw), K. Böröczky, A. Stipsicz (Budapest)

Generalized Cauchy-Riemann Structures and Surface Properties of Crystals

Seminar (research group), 23 - 28 July, Będlewo

Fray de Landa Castillo Alvarado (México, D.F), Julian Ławrynowicz (Łódź), Jerzy F. Plebański, Enrique Ramírez de Arellano, Luis Manuel Tovar Sánchez (México, D.F.), Józef Zając (Lublin and Częstochowa)

Spectral Analysis of Differential and Difference Operators

Research group, 31 July - 12 August, Warsaw

W. Chojnacki (Adelaide), J. Janas (Kraków), S. Naboko (St. Petersburg)

Nonlinear Partial Differential Equations

Workshop, 1 - 7 August, Będlewo

A. Himonas (Notre Dame), G. Łysik (Warsaw), G. Misiołek (Notre Dame)

Multi-Hamiltonian Structures: Geometric and Algebraic Aspects

9 - 17 August, Będlewo

M. Błaszak (Poznań), J. P. Dufour (Montpellier), Y. Kosmann-Schwarzbach (Paris), C. M. Marle (Paris), G. Marmo (Naples), A. Panasyuk (Warsaw), A. K. Prykarpatski (Lviv), F. J. Turiel (Malaga), I. S. Zakharevich (Ohio)

XVI-th International Workshop on Differential Geometric Methods in Classical Mechanics

20 - 25 August, Będlewo

Org. com.: J. Grabowski (Warsaw), P. Urbański (Warsaw)
Adv. com.: J. F. Cariñena (Zaragoza), M. Crampin (Milton Keynes), M. De León (Madrid), J. Kijowski (Warsaw), C.-M. Marle (Paris), G. Marmo (Naples), W. Sarlet (Gent), W. Tulczyjew (Camerino), A. Vinogradov (Salerno)

Classical and Quantum Integrability

Research group, 27 August - 1 September, Warsaw

J. Grabowski (Warsaw), G. Marmo (Naples), P. Urbański (Warsaw)
Scientific committee: J. F. Cariñena (Zaragoza), J. Grabowski (Warsaw), M. De León (Madrid), C.-M. Marle (Paris), G. Marmo (Naples), K. Maurin (Warsaw), P. Urbański (Warsaw)

Ellipticity and Asymptotics with Singularities

Workshop, 2 - 8 September, Będlewo

G. Łysik (Warsaw), B.-W. Schulze (Potsdam), W. L. Wendland (Stuttgart), I. Witt (Potsdam)

VIII European Workshop on Well-Posedness in Optimization and Related Topics

10 - 14 September, Warsaw

A. Dontchev, co-chairman (Ann Arbor-Sofia), P. Kenderov (Sofia), A. Lewis (Waterloo), K. Malanowski, local organizer (Warsaw), M. Théra (Limoges), T. Zolezzi, co-chairman (Genova)

Noncommutative Geometry and Quantum Groups

School/Conference, 17 - 29 September, Warsaw

(Geometric Analysis Research Training Network)

S. L. Woronowicz (Director), P. M. Hajac, W. Pusz

Polish-Japanese Singularity Theory Working Days

Symposium, 20 - 27 September, Będlewo

G. Ishikawa, S. Izumiya (Hokkaido), S. Janeczko (Warsaw), S. Łojasiewicz (Kraków)

Information Theory,
Algorithms and Applications to Probability and Statistics

Workshop, 15 - 20 October, Warsaw

(Centre of Excellence)

M. Broom (Sussex), I. Csiszar (Budapest), D. Petz (Budapest), Zh. Reznikova (Novosibirsk), B. Ryabko (Novosibirsk), D. Samperi (New York), L. Stettner (Warsaw), F. Topsøe (Copenhagen), I. Vajda (Prague)

Actual Problems in the Geometry of Submanifolds

Research group, 12 - 24 November, Warszawa

Yu. Aminov (Białystok and Kharkov)

Activities in 2000

Introduction to Algebraic Geometry

Intensive school for graduate students,
7 - 20 February, Będlewo

S. Cynk, K. Rusek (Kraków)

Knot Theory

Research group, 5 - 26 March, Warsaw

P. Traczyk (Warsaw)

Crystal Growth in a Placid Fluid

Research group, 27 March - 1 April, Warsaw

P. Rybka (Warsaw)

Forum of Geometry

Conference, 1 - 6 May, Warsaw

J. Grabowski (Warsaw), B. Hajduk (Wrocław), J. Kubarski (Łódź), W. Marzantowicz (Poznań), B. Opozda (Kraków), Z. Szafraniec (Gdańsk), P. Walczak (Łódź)

Infinite-dimensional Conley Index and Floer Homology

Research group, 8 - 20 May, Warsaw

K. Gęba (Gdańsk), M. Izydorek (Gdańsk), K. Rybakowski (Rostock), H. Steinlein (München)

Reaction-diffusion Equations and Travelling Waves

Conference, 15 - 27 May, Warsaw

A. Palczewski (Warsaw), Z. Peradzyński (Warsaw), V. Volpert (Lyon), B. Kaźmierczak (Warsaw)

Foliations: Geometry and Dynamics Revisited

Minisemester, 29 May - 9 June, Warsaw

L. Conlon (St. Louis), R. Langevin (Dijon), T. Tsuboi (Tokyo), P. Walczak (Łódź)

Forum of Partial Differential Equations

Conference, 8 - 10 June, Będlewo

P. Biler (Wrocław)
(Not in the official program of the Banach Center)

Physical Properties of Magnetic Materials
(Korean - Polish seminar)

Seminar, 11 - 17 June, Będlewo

F. Stobiecki (Poznań)
(Not in the official program of the Banach Center)

Lie Algebroids and Related Topics in Differential Geometry

Minisemester, 12 - 18 June, Warsaw

Org. com.: J. Kubarski (Łódź), P. Urbański (Warsaw), R. Wolak (Kraków)
Adv. com.: J. Grabowski (Warsaw), I. Kolar (Brno), J. Pradines (Toulouse), I. Vaisman (Haifa)

Concrete Ring Theory

Research group, 12 - 23 June, Warsaw

E. Jespers (Brussels), J. Okniński (Warsaw)

Topological and Variational Methods in Nonlinear Analysis

Conference, 19 - 24 June, Będlewo

Z. Dzedzej (Gdańsk), M. Frigon (Montreal), K. Gęba (Gdańsk), W. Krawcewicz (Edmonton), W. Marzantowicz (Poznań), J. Wu (Canada)

Symmetries in Geometric Analysis

Conference, 26 June - 1 July, Warsaw

V. Beloshapka (Moscow), R. Dwilewicz (Warsaw), M. Eastwood (Adelaide), V. Ezhov (Adelaide), G. Schmalz (Bonn), J. Slovák (Brno), E. L. Stout (Seattle)

Spectral Analysis of Second Order Differential and Difference Operators

Research group, 1 - 13 August, Warsaw

W. Chojnacki (Adelaide), J. Janas (Kraków), S. Naboko (St. Petersburg)

Applied Algebraic Functions and Eigenfunctions

Seminar, 23 - 30 August, Będlewo

S.L. Krushkal (Ramat-Gan), J. Ławrynowicz (Łódź), A. Nowakowski (Łódź), A. Paszkiewicz (Łódź), W.A. Rodrigues (Campinas, Brasil), E.B. Saff (Tampa), U. Srebro (Haifa), O. Tammi (Helsinki), M. Vuorinen (Helsinki), L. Wojtczak (Łódź)

Workshop on Lie Groups and Lie Algebras

4 - 15 September, Będlewo

J. Hilgert (Clausthal-Zellerfeld), K.-H. Hofmann (Darmstadt), K.-H. Neeb (Darmstadt), A. Strasburger (Białystok and Warsaw), W. Wojtyński (Warsaw)

PDEs, Submanifolds and Affine Differential Geometry

4 - 10 September, Warsaw

B. Opozda (Kraków), U. Simon (Berlin)

Public-Key Cryptography and Computational Number Theory

Conference, 11 - 15 September, Warsaw

Program com.: G. Frey (Essen), J. Kaczorowski (Poznań), N. Koblitz (Seattle), M. Kula (Katowice), M. Kutylowski (Wrocław), J. Minac (London, Canada), H. Niederreiter (Vienna), A. Odlyzko (AT&T Research, Florham Park, N.J.), A. Petho (Debrecen, Hungary), J. Pieprzyk (Wollongong, Australia), J. Urbanowicz (Warsaw), G. Walsh (Canada), H. C. Williams (Winnipeg), A. Wittlin (Warsaw)
Local org. com.: K. Alster (Warsaw), R. Nessel (local arrangements, Warsaw), S. Spież (Warsaw), J. Urbanowicz (chairman, Warsaw), A. Wittlin (secretary, Warsaw)

Differential Analysis

Conference, 18 - 30 September, Warsaw

A.-M. Chollet (Lille), K. Kurdyka (Chambery, France), W. Pleśniak (Kraków)

Analytic Geometry and Singularities

Conference, 18 - 30 September, Warsaw

B. Jakubczyk (Warsaw), M. Kwieciński (Kraków), S. Łojasiewicz (Kraków), T. Mostowski (Warsaw), J. Stasica (Kraków), Z. Szafraniec (Gdańsk)

Professor Orlicz Contributions
actually and in the past

Conference, 27 - 29 September, Będlewo

J. Kąkol, Z. Palka (Poznań)

Positive Codimensional Coincidence Theory

Research group, 15 - 22 October, Warsaw

D. Gonçalves (São Paulo), J. Jezierski (Warsaw), P. Wong (Lewiston, USA)

Rajchman - Zygmund - Marcinkiewicz Symposium

Symposium, 16 - 20 October, Będlewo

L. Carleson (Stockholm), P. J. Cohen (Stanford), C. Fefferman (Princeton), J.-P. Kahane (Paris), S. Kwapień (Warsaw), F.-C. Liu (Taipei), P. Malliavin (Paris), P. Ul'yanov (Moscow)
Local org. com.: W. Żelazko, P. Wojtaszczyk (Warsaw)

Global Behaviour of Two-dimensional Surfaces in Euclidean and Riemannian Spaces

Research group, 13 - 25 November, Warsaw

Yu. Aminov (Białystok and Kharkov)

Second Polish-Japanese Days
on Mathematical Aspects of Modelling
Structure Formation Phenomena

20 - 26 November, Będlewo

Organized by ICM, Warsaw University and Banach Center
M. Niezgódka (Warsaw)

Problems of Stochastic Integration:
Radonification, Nonconvexity, Anticipation and Tensoring

Research group, 20 November - 10 December, Warsaw

J. Rosiński (Tennessee)

Activities in 1999

Complex methods in partial differential equations

Symposium, 8 - 13 March, Warsaw

B. Bojarski (Warsaw), G. Łysik (Warsaw)

Fluid dynamics: existence, regularity and singularities

Minisemester, 15 - 20 March, Warsaw

Y. Shibata (Tokyo), W. Zajaczkowski (Warsaw)

Operator algebras and asymptotics on manifolds with singularities

Workshop, 11 - 17 April, Warsaw

B.-W.Schulze (Potsdam), G. Łysik (Warsaw), V. Nazaikinskii (Moscow), E. Schrohe (Potsdam), B. Sternin (Moscow)

Infinite-dimensional Conley index and Floer homology

Research group, 19 - 30 April, Warsaw

K. Geba (Gdańsk), M. Izydorek (Gdańsk), K. Rybakowski (Rostock), H. Steinlein (Munich)

Low dimensional topology

Intensive school for graduate students, 19 - 30 April, Będlewo

Jacek Swiatkowski (Wroclaw)

Nonstandard statistical problems in cardiological investigations

Research group, 17 - 20 May, Będlewo

Marek Maciejewski (Łódz), Agnieszka Rossa (Łódz), Andrzej Szymański (Łódz), Ryszard Zieliński (Warsaw)

Cartan-Goursat systems and their local classification problem

Research group, 17 - 24 June, Warsaw

P. Mormul (Warsaw)

Inner functions and inductive limits

Research group, 28 June - 31 July, Warsaw

T. Tonev (Missoula, Montana, USA), S. Grigoryan (Kazan, Tatarstan, Russia)

Ordered sets

Conference, 19 July - 1 August, Warsaw

H. Alt (Berlin), D. Duffus (Atlanta), P. Edelman (Minnesota), P. Hell (Burnaby), Z. Lonc (Warsaw), A. Rutkowski (Warsaw), G. Tardos (Budapest), W. Trotter (Phoenix)

Spectral properties of some second order differential and difference operators

Research group, 9 - 22 August, Warsaw

W. Chojnacki (Adelaide), J. Janas (Kraków), S. Naboko (St. Petersburg)

Geometric methods of generalized quaternionic analysis with applications to physics

Research group, 15 - 22 August, Będlewo

T. Aubin (Paris), D. Baldomir (Santiago de Compostela), D. Lambert (Namur), J. Ławrynowicz (Łódz), S. Marchiafava (Rome), C. Surry (St. Etienne)

Generalized Dirac operators and their geometric scattering theory

23 August - 4 September

B. Bojarski (Warsaw), J. Brüning (Berlin), J. Eichhorn (Greifswald), Th. Friedrich (Berlin), R. Melrose (MIT), W. Müller (Bonn)

Real and spectral analysis

Intensive school for graduate students, 23 August - 1 September, Wroclaw

In cooperation with Wroclaw Technical University and Technical University in Zielona Gora
J. Cichoń (Wroclaw), R. Dwilewicz (Warsaw), R. Grzaslewicz (Wroclaw), M. Kisielewicz (Zielona Gora), C. Ryll-Nardzewski (Wroclaw)

Linear series and lower dimensional varieties

Workshop, 29 August - 4 September, Będlewo

T. Bauer (Erlangen), S. Di Rocco (Stockholm), T. Szemberg (Cracow); E. Ballico (Trento), Y. Kawamata (Tokyo), R. Lazarsfeld (Ann Arbor), A. J. Sommese (Notre Dame), J. Wisniewski (Warsaw)

International Lusternik Symposium

Symposium, 5 - 9 September, Będlewo
in cooperation with the Steklov Institute of Mathematics
and the Moscow State University

Program Committee: V. P. Maslov (chairman), M. I. Vishik (co-chairman), H. Brezis, F. Browder, E. Fadell, Fon-Che Liu, D. Puppe, M. Struwe
Organizing committee: B. Bojarski (chairman), V. M. Tikhomirov (co-chairman), R. Dwilewicz (Warsaw), A. Granas (Montreal and Toruń)

The 24th International Symposium on Mathematical Foundations of Computer Science

6 - 10 September, Szklarska Poreba

Main organizer - the Institute of Computer Science, the University of Wroclaw
L. Pacholski (Wroclaw) - chairman

Algebraic analysis and related topics

Conference, 21 - 25 September, Warsaw

D. Przeworska-Rolewicz (Warsaw), K. Skórnik (Katowice)

Holomorphic Dynamics, Conformal and Invariant Measures

Conference, 22 - 27 November, Warsaw
The conference of the European Science Foundation programme
Probabilistic Methods in Non-hyperbolic Dynamics (PRODYN)

Organizing committee: J. Graczyk, T. Nowicki, F. Przytycki
Steering committee of PRODYN: L. Arnold, K. Astala, J. Bricmont, P. Collet, F. Dumortier, F. Przytycki, F. Takens, C. Liverani, S. Luzzatto, M. Benedicks, S. van Strien, J.-P. Eckmann, A. Pinto

Topology of real algebraic sets

Research group, 29 November - 3 December, Warsaw

Z. Szafraniec (Gdansk)

Function spaces and partial differential equations

Finnish Science Days in Poland, 29 November - 3 December, Warsaw

Activities in 1998

Abnormal curves and regular geodesics in subriemannian geometry

Research group, 11 - 18 January

T. Mostowski (Warsaw)

Geometry and dynamics

Workshop, 16 - 28 March

L. Keen (New York), J. Kotus (Warsaw)

Infinite-dimensional topology and theory of ANR

Research group, 1 March - 30 June

H. Torunczyk (Warsaw)

Dynamical systems in Hilbert spaces, Conley index, and Floer homology

Research group, 20 April - 2 May

K. Geba (Gdańsk), K. Rybakowski (Rostock), H. Steinlein (Munich)

Algebraic geometry conference "Hirzebruch 70"

Conference, 11 May - 16 May

P. Pragacz (Toruń), M. Schneider (Bayreuth), M. Szurek (Warsaw), J. Wisniewski (Warsaw)

Journées d'Arithmétiques Faibles 16
(Weak Arithmetic Days 16)

Conference, 25 May - 27 May

Z. Adamowicz (Warsaw)

Stochastic systems

Symposium, 1 June - 13 June

Ł. Stettner (Warsaw), J. Zabczyk (Warsaw)

Geometry and topology of caustics, CAUSTICS-98

Symposium, 15 June - 27 June

S. Janeczko (Warsaw), V. Zakalyukin (Moscow)

Asymptotic properties of evolution equations
and their applications

Conference, 29 June - 3 July

A. Lasota (Katowice), R. Rudnicki (Katowice)

Poisson geometry

dedicated to Stanislaw Zakrzewski
Workshop, 3 August - 15 August

J.-P. Dufour (Montpellier), J. Grabowski (Warsaw), P. Urbański (Warsaw), A. Weinstein (Berkeley), S. Zakrzewski (Warsaw), M. Zhitomirskii (Haifa)

Spectral analysis of some second order differential and difference operators

Research group, 23 August - 5 September

J. Janas (Kraków)

XII th conference on analytic functions

30 August - 5 September, in Lublin

Jan G. Krzyz (Lublin), Julian Ławrynowicz (Łódz), Józef Siciak (Kraków), Jan Szynal (Lublin), Eligiusz Zlotkiewicz (Lublin).

Fourth international seminar
on relational methods
in logic, algebra and computer science

14 - 20 September

Ewa Orlowska, Andrzej Szalas (Warsaw)

Evolution equations: existence, regularity and singularities

Workshop, 21 September - 2 October

B. Bojarski (Warsaw), W. Zajaczkowski (Warsaw)

Algebraic aspects of dimension theory I

Workshop, 12 October - 17 October

J. Dydak (Knoxville), S. Nowak (Warsaw), S. Spiez (Warsaw)

Lipschitz properties of analytic sets

Research group, 15 October - 31 October

T. Mostowski (Warsaw)

Algebraic aspects of dimension theory II

Workshop, 4 November - 10 November

J. Dydak (Knoxville), S. Nowak (Warsaw), S. Spiez (Warsaw)

Topological methods in nonlinear analysis

Research group, 12 - 14 November

W. Marzantowicz (Poznań)

Activities in 1997

Pluripotential theory and applications

Workshop, 10 - 14 February

Z. Blocki, S. Kolodziej, J. Siciak (Kraków)

Dirac operators and geometry

Workshop, 17 February - 1 March

J.-P. Bourguignon (Bures sur Yvette), T. Friedrich (Berlin), B. Hajduk (Wroclaw), S. Stolz (Notre Dame/Bonn), A. Trautman (Warsaw)

Modes, modals, related structures and their applications

Research in groups, 9 - 23 March

J. Jezek (Praha, Czech Rep.), K. Kearnes (Fayetteville, Arkansas, USA), A. Romanowska (Warsaw), J. D. H. Smith (Ames, Iowa, USA), &Aacute. Szendrei (Szeged, Hungary)

Seminar on Approximation Theory

Research in groups, 11 - 17 May

Z. Ciesielski (Sopot)

Canonical and quantum gravity, II

Workshop, 26 May - 6 June

A. Ashtekar (Pennsylvania), P. Hajicek (Bern), J. Kijowski (Warsaw), J. Lewandowski (Warsaw), H. Nicolai (Hamburg)

Homotopy and geometry

Workshop, 9 - 13 June

Y. Felix (Louvain-la-Neuve), D. Lehmann (Montpellier), J. Oprea (Cleveland), A.  Tralle (Szczecin), P. Zvengrovski (Calgary)

Algebraic topology

Conference, 12 - 19 June, at Kazimierz Dolny

S. Betley, S. Jackowski, T. Kozniewski (Warsaw)

Conley index theory

Workshop, 16 - 27 June

T. Bartsch (Heidelberg), Ch. McCord (Cincinnati), K. Mischaikow (Atlanta), M. Mrozek (Kraków), K. Rybakowski (Trieste), R. Srzednicki (Kraków)

Number theory conference

30 June - 9 July, at Zakopane-Koscielisko

J. Browkin (Warsaw), K. Györy (Debrecen), D. R. Heath-Brown (Oxford), H. Iwaniec (Rutgers), J. Kaczorowski (Poznan), A. Makowski (Warsaw), W. Narkiewicz (Wroclaw), P. Sarnak (Princeton), W. M. Schmidt (Boulder), R. Tijdeman (Leiden), J. Urbanowicz (Warsaw), D. Zagier (Bonn)

Quantum probability

Conference, 1 - 6 July, Gdansk

L. Accardi (Rome), R. Alicki (Gdansk), Ph. Biane (Paris), M. Bozejko (Wroclaw), M. Fannes (Leuven), A. Holevo (Moscow), M. Lindsay (Nottingham), W. A. Majewski (Gdansk), D. Petz (Budapest), R. Speicher (Heidelberg)

Complex analysis and applications

Conference, 14 - 25 July

Evgeni Chirka (Moscow), Anne-Marie Chollet (Lille), Roman Dwilewicz (Warsaw), Howard Jacobowitz (Camden), Józef Siciak (Kraków)

Spectral analysis of differential and difference operators

Research in groups, 1 - 14 August

J. Janas (Kraków), V. Mikhailets (Warsaw), S. Naboko (St. Petersburg)

European Young Statisticians Meeting

18 - 22 August

W. Florczak (Wroclaw)

Summer school on geometric group theory

25 August - 5 September

B. Farb (Chicago), A. Szczepanski (Gdansk)

Lie groups and Lie algebras in infinite dimension

Workshop, 8 - 13 September

W. Banaszczyk (Lódz), J. Grabowski (Warsaw), W. Wojtynski (Warsaw)

Differential inclusions and optimal control

Workshop, 22 September - 3 October

H. Frankowska (Paris), L. Górniewicz (Torun), M. Mrozek (Kraków), P. Nistri (Firenze), S. Plaskacz (Torun)

Around 1-dimensional dynamics

Workshop, 8 - 30 October

T. Nowicki (Warsaw)