School and Workshop

Varieties and Group Actions


 
September 23 – 29, 2018
Warsaw, Poland

Part of the program Varieties: Arithmetic and Transformations at IMPAN

The event will start with three series of lectures which will take place from Monday to Wednesday.

Confirmed lecturers:

The titles of lecture series are provisional.

In the second part of the week (Thursday-Saturday) there will be a workshop devoted to more advanced research topics presented by invited speakers. Afternoons will be devoted to discussion groups. Possible subjects: Mori Dream Spaces, torus actions, homogeneous spaces, contact Fano manifolds, Hilbert schemes, rational curves on manifolds, secant varieties, tensor and Waring ranks with their applications.

Confirmed speakers:

Click here to register
Application deadline: June 15, 2018 (to be considered for funding)

Schedule:

Mon Sep 24Tue Sep 25Wed Sep 26Thu Sep 27Fri Sep 28Sat Sep 29

9:30-9:40 Welcome
9:40-10:30 Brion
break
10:45-11:35 Castravet
break
11:50-12:40 Teitler
lunch
14:30-15:30 Discussion session: Brion
break
15:50-16:40 Five minute talks

9:30-10:20 Teitler
break
10:40-11:30 Brion
break
11:50-12:40 Castravet
lunch
14:30-15:30 Discussion session: Teitler
break
15:50-16:40 Discussion session: Castravet

9:30-10:20 Castravet
break
10:40-11:30 Teitler
break
11:50-12:40 Brion
free afternoon

9:30-10:20 Hwang
break
10:40-11:30 Altmann
break
11:50-12:40 Hering
lunch
14:30-15:30 Postinghel
break
15:50-16:40 Suess

9:30-10:20 Sturmfels
break
10:40-11:30 Casagrande
break
11:50-12:40 Landsberg
lunch
14:30-15:30 Liendo
break
15:50-16:40 Bernardi

9:30-10:20 Cantat
break
10:40-11:30 Wrobel
break
11:50-12:40 Laface

Venue: all lectures and talks will take place at Mathematics Institute of Polish Academy of Sciences (IM PAN) located at Śniadeckich 8 in Warsaw.

List of participants:

Piotr Achinger
Xiaohua Ai
Klaus Altmann
Artem Avilov
Iman Bahmani Jafarloo
Alessandra Bernardi
Agnieszka Bodzenta
Narasimha Chary Bonala
Paweł Borówka
Aleksandra Borówka
Michel Brion
Weronika Buczyńska
Jarosław Buczyński
Dominik Burek
Jacob Cable
Serge Cantat
Cinzia Casagrande
Alex Casarotti
Ana-Maria Castravet
Turku Ozlum Celik
Luis Alberto Cid Carreño
Yairon Cid Ruiz
Austin Conner
Sławomir Cynk
Pietro De Poi
Valentina Di Proietto
Roberto Díaz Vivanco
Maria Donten-Bury
Saurav Dwivedi
Lucja Farnik
Stiofáin Fordham
Vasily Golyshev
Maksymilian Grab
Tim Grange
Lyalya Guseva
Kangjin Han
Jürgen Hausen
Milena Hering
Christoff Hische
Johannes Hofscheier
Pengfei Huang
Zhizhong Huang
Jun-Muk Hwang
Nathan Ilten
Joachim Jelisiejew
Kiran Kedlaya
Oskar Kędzierski
Dimitry G Kfoury
Jakub Koncki
Ayako Kubota
Antonio Laface
Joseph M. Landsberg
Adrian Langer
Michał Lech
Alvaro Liendo
Vicente Lorenzo
Rui Ma
Omid Makhmali
Laura Mallinson
Tomasz Mańdziuk
Christian Mauz
Ahmad Mokhtar
Mandira Mondal
Leonid Monin
Pedro Montero
Bernt Ivar Utstøl Nødland
Luke Oeding
Giorgio Ottaviani
Engin Ozkan
Erik Paemurru
Santosha Kumar Pattanayak
Tomasz Pełka
Andrea Petracci
Andriiana Plakosh
Piotr Pokora
Elisa Postinghel
Piotr Pragacz
Iryna Yuriivna Raievska
Maryna Yuriivna Raievska
Andriy Regeta
Luca Rizzi
Jack Rogers
Eleonora Romano
Nuno Romão
Michele Rossi
Praveen Roy
Filip Rupniewski
Preena Samuel
Luis José Santana Sánchez
Amith K Shastri
Arsen Shebzukhov
Dali Shen
Gregory Smith
Bernd Sturmfels
Ricardo B. Suarez
Hendrik Suess
Robert Śmiech
Zach Teitler
Oleksii Tovpyha
Christian Urech
Duco van Straten
Emanuele Ventura
Nivedita Viswanathan
Masha Vlasenko
Lena Vos
Jarosław Wiśniewski
Milena Wrobel
Mikhail Zaidenberg
Maciej Zdanowicz
Francesco Zucconi

Organizers: Jarosław Buczyński (Institute of Mathematics, Polish Academy of Sciences), Nathan Ilten (Simon Fraser University), Tomasz Mańdziuk (University of Warsaw), Filip Rupniewski (Institute of Mathematics, Polish Academy of Sciences), Jarosław Wiśniewski (University of Warsaw)

All inquiries should be directed to Tomasz Mańdziuk, t.mandziuk [at] mimuw [dot] edu [dot] pl or Filip Rupniewski, frupniewski [at] impan [dot] pl.

The school is supported by: