JEDNOSTKA NAUKOWA KATEGORII A+
16PAŹ 2017

Fale grawitacyjne po zderzeniu gwiazd neutronowych wykryte przez LIGO i Virgo.

Sygnał fali grawitacyjnej pochodzący ze zlania się dwóch gwiazd neutronowych wykryty przez detektory LIGO i Virgo.

17 sierpnia 2017 roku o godz. 12:41 czasu uniwersalnego detektory LIGO i Virgo zarejestrowały po raz pierwszy sygnał fali grawitacyjnej ze zlewającego się układu podwójnego gwiazd neutronowych. Po wcześniejszej detekcji sygnałów ze zlewających się czarnych dziur jest to nowe odkryte źródło tych fal.

Niezależnie od tej obserwacji satelita Fermi, zbudowany przez NASA, wykrył krótki błysk gamma -okołu 2 sekund- po zderzeniu się gwiazd neutronowych. Potwierdza to hipotezę, że zderzenie gwiazd neutronowych to źródło krótkich błysków gamma.

Dzięki temu, że w tej obserwacji brał udział detektor Virgo, była możliwa dokładna lokalizacja źródła tej fali. Lokalizacja ta została przekazana kilkudziesięciu współpracującym z konsorcjum LIGO-Virgo obserwatoriom
astronomicznym.

Obserwacje optyczne doprowadziły do odkrycia rozbłysku optycznego zwanego  kilonowa  - zjawiska przewidzianego w wyniku zderzenia gwiazd neutronowych przez legendarnego polskiego astrofizyka Bogdana Paczyńskiego.

Dobra lokalizacja źródła, która została jeszcze poprawiona przez obserwacje astronomiczne, umożliwiła identyfikację galaktyki, w której nastąpiło zlanie się gwiazd neutronowych (galaktyka NGC 4993). To z kolei umożliwiło niezależny pomiar stałej Hubbla, która mierzy, jak szybko rozszerza się nasz Wszechświat (praca opublikowana w Nature).

Ciąg pomiarów, które były możliwe dzięki rejestracji detekcji fali grawitacyjnej ze zlania się gwiazd neutronowych, czyli: 
-zderzenie gwiazd neutronowych jako źródło krótkich błysków gamma,
- zaobserwowanie kilonowej,
- pomiar stałej Hubbla
został nazwany wewnątrz konsorcjum LIGO-Virgo  "sznurem pereł".

Wyniki te zostały ogłoszone na konferencji prasowej w Pałacu Staszica zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk. Na konferencji był obecny dyrektor IMPAN prof. Feliks Przytycki. Odkrycie ogłosił prof. Andrzej Królak z IMPAN, który jest liderem grupy Polgraw-Virgo. Prace grupy Polgraw przyczyniły się do tego odkrycia.

z prasy:

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1127014,pierwszy-raz-wykryto-fale-grawitacyjne-i-rozblysk-od-zderzenia-gwiazd-neutronowych.html
http://www.focus.pl/artykul/pierwszy-raz-wykryto-fale-grawitacyjne-od-zderzenia-gwiazd-neutronowych-171016081742
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/wykryto-jednoczesnie-fale-grawitacyjne-swiatlo-zderzenia-gwiazd-neutronowych-3679.html

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek