JEDNOSTKA NAUKOWA KATEGORII A+
7KWI 2023

Wręczenie Nagrody IM PAN za 2022 r. dr. hab. Tomaszowi Grzywnemu

20 kwietnia o godzinie 14.30 w sali klubowej IM PAN odbędzie się wręczenie Nagrody Instytutu Matematycznego PAN za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki panu dr. hab. Tomaszowi Grzywnemu.

20 kwietnia o godzinie 14.30 w sali klubowej IM PAN odbędzie się wręczenie Nagrody IM PAN dr. hab. Tomaszowi Grzywnemu za przełomowe wyniki w probabilistycznej teorii potencjału, zwłaszcza w zakresie unimodalnych procesów Lévy'ego, uzyskanych w cyklu prac opublikowanych w latach 2007-2021.

Następnie o godz. 15.00 w sali 321 Laureat wygłosi okolicznościowy wykład pod tytułem:  "Teoria potencjału unimodalnych procesów Lévy'ego".

Streszczenie: W czasie referatu omówię oszacowania oraz asymptotyczne zachowanie jąder ciepła (gęstości przejścia) dla szerokiej klasy operatorów nielokalnych (procesów skokowych) w szczególności dla nieograniczonych operatorów rzędu zerowego. Przedstawię również wyniki o eksplozji lub jej braku oraz ostre oszacowanie jądra półgrupy dla operatorów Schrödingera opartych na ułamkowym laplasjanie z krytycznym potencjałem potęgowym, analogiczne do słynnego wyniki Barasa i Goldsteina dla klasycznego laplasjanu. Ponadto wspomnę również o równoważności rozwiązań dystrybucyjnych oraz rozwiązań zdefiniowanych przy pomocy procesów stochastycznych.

 

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek