JEDNOSTKA NAUKOWA KATEGORII A+

Historia

Wieś Będlewo stała się własnością rodu Potockich w roku 1694. W 1866 Bolesław Potocki wybudował neogotycki pałac z zabudowaniami gospodarczymi i założył park o powierzchni blisko 9 hektarów. Posiadłość pozostała w rodzinie Potockich do roku 1907, kiedy przeszła na własność innego rodu.

Po drugiej wojnie światowej częściowo zrekonstruowany zespół budynków był używany jako szkoła rolnicza - do 1975 roku, kiedy przekazano go Polskiej Akademii Nauk.

W 1996 roku, dzięki wysiłkom profesorów A. Białynickiego-Biruli, A. Hulanickiego i B. Bojarskiego, Dyrektora Instytutu Matematycznego PAN, poszukujących dogodnego miejsca na organizację konferencji matematycznych, Prezes PAN przeznaczył na ten cel ośrodek w Będlewie.

W 1997 roku prof. B. Bojarski rozpoczął przebudowę drugiego piętra i piwnic pałacu, unowocześniając infrastrukturę i rekonstruując inne budynki na terenie ośrodka. Przeprowadzono również częściową renowację parku i zbudowano nowy budynek hotelowy.

Działalność naukową w Ośrodku rozpoczęto w roku 1998; stopniowo ewoluowała ona od niewielkich konferencji matematycznych do obecnej postaci.

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek