Artykuły w formacie PDF dostępne są dla subskrybentów, którzy zapłacili za dostęp online, po podpisaniu licencji Licencja użytkownika instytucjonalnego. Czasopisma do 2009 są ogólnodostępne (bezpłatnie).

On the sign changes in a weighted divisor problem

Tom 178 / 2017

Lirui Jia, Tianxin Cai, Wenguang Zhai Acta Arithmetica 178 (2017), 135-152 MSC: 11N37, 11P21. DOI: 10.4064/aa8464-2-2017 Opublikowany online: 29 March 2017

Streszczenie

Let $$ S(x; {a_1}/{q_1}, {a_2}/{q_2}) =\sideset{}{^\prime}\sum_{mn\leq x} \cos(2\pi m{a_1}/{q_1})\sin(2\pi n{a_2}/{q_2}) $$ with $x\geq (q_1q_2)^{1+\varepsilon}$, $1\leq a_i\leq q_i$, and $(a_i, q_i)=1$ ($i=1, 2$). We study the sign changes of $S(x; {a_1}/{q_1}, {a_2}/{q_2})$, and prove that for a sufficiently large constant $C$, $S(x; {a_1}/{q_1}, {a_2}/{q_2})$ changes sign in the interval $[T,T+C\sqrt{T}]$ for any large $T$. Moreover, for a small constant $c’$, there exist infinitely many subintervals of length $c’\sqrt{T}\log^{-7}T$ in $[T,2T]$ where $\pm S(t; {a_1}/{q_1}, {a_2}/{q_2}) \gt c_5 (q_1q_2)^{{3}/{4}}t^{{1}/{4}}$ always holds.

Autorzy

  • Lirui JiaSchool of Mathematical Sciences
    Zhejiang University
    Hangzhou 310027
    People’s Republic of China
    e-mail
  • Tianxin CaiSchool of Mathematical Sciences
    Zhejiang University
    Hangzhou 310027, People’s Republic of China
    e-mail
  • Wenguang ZhaiDepartment of Mathematics
    China University of Mining and Technology
    Beijing 100083, People’s Republic of China
    e-mail

Przeszukaj wydawnictwa IMPAN

Zbyt krótkie zapytanie. Wpisz co najmniej 4 znaki.

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek