Artykuły w formacie PDF dostępne są dla subskrybentów, którzy zapłacili za dostęp online, po podpisaniu licencji Licencja użytkownika instytucjonalnego. Czasopisma do 2009 są ogólnodostępne (bezpłatnie).

Jumps of ternary cyclotomic coefficients

Tom 163 / 2014

Bartłomiej Bzdęga Acta Arithmetica 163 (2014), 203-213 MSC: 11B83, 11C08. DOI: 10.4064/aa163-3-2

Streszczenie

It is known that two consecutive coefficients of a ternary cyclotomic polynomial $\varPhi _{pqr}(x)= \sum _k a_{pqr}(k)x^k$ differ by at most one. We characterize all $k$ such that $|a_{pqr}(k)-a_{pqr}(k-1)|=1$. We use this to prove that the number of nonzero coefficients of the $n$th ternary cyclotomic polynomial is greater than $n^{1/3}$.

Autorzy

  • Bartłomiej BzdęgaFaculty of Mathematics and Computer Science
    Adam Mickiewicz University
    Umultowska 87
    61-614 Poznań, Poland
    e-mail

Przeszukaj wydawnictwa IMPAN

Zbyt krótkie zapytanie. Wpisz co najmniej 4 znaki.

Przepisz kod z obrazka

Odśwież obrazek

Odśwież obrazek